Home Haberler 9. Diyarbakır İnsan Hakları Okulu “Çatışma ve Çözüm” temasıyla başladı.
Haberler - Slider - 20 Nisan 2019

9. Diyarbakır İnsan Hakları Okulu “Çatışma ve Çözüm” temasıyla başladı.

Diyarbakır HAK İnisiyatifi’nin düzenlediği Diyarbakır İnsan Hakları Okulu, 20 Nisan’da 40 öğrenci ile derslerine başladı. ‘Çatışma ve Çözüm Deneyimleri’nin konuşulacağı programda Filipinler, Kolombiya, Afganistan, Endonezya ve Türkiye oturumları gerçekleştirilecek.

Çatışma ve Çözüm temalı 9. İHO’nun açılış konuşmasını HAK İnisiyatifi Diyarbakır Temsilcisi Reha Ruhavioğlu yaptı. Ruhavioğlu, İnsan Hakları konusunda ihtiyaç duyanların birikim edinmelerini sağlamak, hak mücadelesi için duyarlılık oluşturmak ve toplumsal farkındalık yaratmak için bu alanda çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’de yaşanan çözüm süreci ve ardından başlayan çatışmaların daha iyi anlaşılması için dünya ülkelerinde meydana gelen çatışmalar ve devamındaki çözüm deneyimlerinin detaylı bir şekilde ele alınması gerektiğini vurgulayan Ruhavioğlu, bütün oturumları tamamlayan katılımcılara sertifika verileceğini belirtti.

Seminerin ilk oturumunu ‘Filipinler’ başlığı altında İHH İnsani Yardım Vakfı Mütevelli Başkan Yardımcısı ve Filipinler’de gözlemci olan Hüseyin Oruç gerçekleştirdi. Ülkenin kültürel ve coğrafi yapısı hakkında ön bilgi veren Oruç, Bangsamoro barış sürecinden ve Türkiye’nin bölgede üçüncü aktör olma rolünün özelliklerinden bahsetti.

HAK İnisiyatifi Diyarbakır Şubesi’nde iki hafta sürecek olan seminerlerin ilk oturumu öğrencilerin detaylı bilgi edindikleri soru-cevap bölümüyle son buldu.

(güncellenecek)

 

Haber: Münker Odabaşı